Zapalovací svíčky
Značky
Jste horkokrevní a snadno bouchnete? Jasně, když vás vytočí tchýně, mohou být "civilní oběti" docela velké. Nebo když na silnici potkáte fakt šílence, který ohrožuje sebe a hlavně i své okolí. To pak na vás můžou druzí zavolat stopadesátku, ale vy už stejně hoříte.
Jsou chvíle, kdy se pořádný výbuch hodí. Třeba při startování vaší mašiny. K tomu, aby váš motor vždycky naskočil tak, jak má, jsou potřeba kvalitní a hlavně spolehlivé zapalovací svíčky. Zapalují stlačené palivo se vzduchem ve válci a tím dochází k explozi, která rozhýbá železo vašeho stroje. Zapalovací svíčky jsou prskavkou, která začne jiskřit ve chvíli, kdy začnete startovat.
Něco málo z historie
I když vás možná nikdy dějepis nebavil, je zajímavé, že zážehové svíčky znají světlo světa už od roku 1860. To poprvé použil zapalovací svíčku Francouz belgického původu Joseph Étienne Lenoir ve svém zážehovém spalovacím motoru. Nicméně první oficiálně podané patenty na zapalovací svíčky podávali jednotliví vynálezci v roce 1898. Patřil mezi ně například Srb tvořící v Americe Nikola Tesla, britský vynálezce Frederick Richard Simms, který dal mimo jiné světu i slova jako „benzín“ nebo „automobil“, nebo Němec Robert Bosch, jehož jméno dodnes najdete na mnohých zapalovacích svíčkách. O prvenství ve vynálezu zapalovacích svíček údajně bojoval i vynálezce prvního benzínového automobilu Němec Karl Benz. V Československu výroba zapalovacích svíček začala v Táboře v roce 1935. Firma BRITA začala tehdy vyrábět svíčky s obchodním označením Brita, Pal nebo Cíl.
Abyste svoji mašinu spolehlivě startovali, vyberte si na Dypree zapalovací svíčky od různých výrobců. Stačí si pohlídat, aby daný typ odpovídal tomu, na co slyší váš stroj a svíčky vám obratem zasíláme domů. Je škoda každé hodiny, kdy vaše motorka stojí nečinně v garáži.